Sorgulamadan Kabul Etme!

Herkese Merhabalar 😊
Bugün sizlere çevremde çok gözlemlediğim bir şeyden bahsedeceğim. Sadece bizim ülkemizde mi yoğun yoksa tüm dünya mı böyle bilmiyorum ama biz kesinlikle böyleyiz. Her duyduğumuza inanıyoruz. Bazende duymadan önce fikir sahibiyiz. Bu derece peşin hükümlü olmayı nasıl beceriyoruz baya merak ediyorum.

Bu özelliğimi nereden ya da nasıl kazandığımı bilmiyorum. Çocukluğumdan beri duyduğum şeyleri ya da okuduğum şeyleri araştırırım. Bu özellik çocukken biraz zorluyordu kabul. Özellikle komşular benim yanımda annemi uyarır gereğinden fazla meraklı olduğumu luzumsuz şeylerle kafamı doldurduğumu söylerdi. Neyse ki ailem bu konuda benim yanımda duruş sergiledi. Şimdilerde iyi ki edinmişim dediğim bu alışkanlığım önceleri ansiklopedilere bakmak kütüphaneye uğramakla geçiyordu.  İnternet kullanımı arttıkça işim hem kolaylaştı hem zorlaştı. İnternet kullanmasını bilene bilgi dünyası. Bir yandan da bir sürü yalan haber ve bilgiyle dolu. Dönem dönem ortaya çıkan bilim adamlarının aslında hiç yapmadığı araştırma sonuçlarından tutun, gerçeği saptıran haberlere kadar ne ararsan var. Birde birbirini kopya eden siteler var. Haber zaten yalan bide üstüne birden fazla yerde yayınlanıyor. Durumu örneklemek için severek takip ettiğim bir youtube içerik üreticisinin bir videosundan örnek vermek istiyorum. (Barış Özcan: hangi videosu olduğunu hatırlamıyorum). ''Bilim adamları her yıl uçak kazasında ölenlerin sayısı eşek tepmesi sonucu ölenlerin daha az olduğunu kaydetti.'' Hangi bilim adamı ve bu haberin dayandığı kaynak nerede. Bilinmiyor ama bunu azıcık süslü cümlelerle bezenmiş bir yazıda okusaydık inanır bir de aaa öylemiymiş derdik kesinlikle.

Birde doğru olup detaylarını bilmediğimiz haberler var. Bu duruma yakın tarihten bir örnek vermek istiyorum. ''Torun bakan büyükanneye maaş verilecek.'' Haber doğru mu doğru güvenilir ağızdan mı açıklandı kesinlikle evet. Yalnız açıklama yapılırken iki önemli nokta var. Birincisi öncelikle pilot bölgelerden seçilecek 1000 aileye verilecek olması. İkincisi ise bakanımız açıklama yaparken belirli kriterler arayacağız diyor. Sonra bir araştırıyoruz ki 65 yaş üzerindeki büyükanneden sağlık raporu istenecekmiş. 65 yaş üzerinde olan bir çok yaşlı nufus üyemiz en azından şeker tansiyon gibi hastalıkları taşıyor. Haber başlığıyla sevince boğulmuşken araştırınca bir tık hayal kırıklığı. Şunu da belirtmek isterim ki bu haber ilk aklıma gelen olduğu için paylaştım. Tabi ki yeni bir uygulama varsa başta pilot bölge seçilerek denenecek. Tabi ki belirli kriterler aranır. Anlatmaya çalıştığım şey tüm gün bir sürü bilgiye mağruz kalıp bir çoğunun içeriğini bilmiyor oluşumuz. Sorsan itiraz edene savunacak kadar inançlıyız. Çünkü yetkili bir makamdan açıklandı ama detaylarını biliyor muyuz, hayır.

Gene konuyu azıcık uzattım ama kısaca özetlemem gerekirse her duyduğumuza inanmayalım. Elimizin altında internet diye bir şey var. Saatlerimizi alakasız programlarla televizyonda harcayacağımıza duyduğumuz şeylerin detaylarını öğrenmeye, aynı konuyu bir kaç farklı görüşte insandan okumaya ayırabiliriz. Kim bilir belki yıllardır bildiğimizi sandığımız şeyler aslında öyle değildir. Benden bu kadar. 😊

SEVGİLER

29 yorum:

 1. Bende senin gibiyim illa didiklicem.Bazen.ben bile sklabiliyorum tabiri caizse öküz altında buzağı aramaktan �� cokmu arastrioruz acaba ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence genede bilmek bilmemekten iyidir😊 Aslında birazda bildiğin şeylerle ne yaptığında önemli oluyor ama o konu daha da uzun hiç girmedim 😊

   Sil
 2. Evet, her duyulana inanmamalı. Hatta her görülenin de gerçekte göründüğü gibi olup olmadığı da bir düşünülmeliyken...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum bazen görünen bile göründüğünden farklı olabiliyor

   Sil
 3. Çok doğru en güzeli araştırıp öğrenmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iş araştırmaya gelince cebimizde vaktimiz yok bahanesi var hemen çıkarıyoruz :)

   Sil
 4. ah evet bence de önce söleyenle yazanla önce bi savaşmak lazım diy mi vallahi. bizim ülkede pek yok bu. mantıktan çok duygu var bizde :)

  YanıtlaSil
 5. Sorgulamadan kabullenmemek ; gerçekten üstünde durulması gereken bir şey. Hayat boyu adeta bilgi bombardımanına maruz kalıyoruz. Aslında detaylarda çok şey gizli. Araştırmıyoruz, sorgulamıyoruz. Ve sonradan hayal kırıklıkları yaşıyoruz.

  YanıtlaSil
 6. Bu haberleri yapanlar gerçekten vicdansız. Geçenlerde devlete Kobi danışmanı alınacağı haberi yapıldı, maaşı da cezbetti beni,ama sitesine girdiğimde meğer sınav ücreti 1200 TL imiş (haberde hiç bahsedilmiyor bunlar). Sonrası moral bozukluğu tabi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada bahsedilmeme amacı biraz farklı sanki iş ilgimizi çekmesede araştırmak lazım bence :)

   Sil
 7. Bir hocamız derdi ki "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz, ülkemizde malesef çok sayıda bilgisi olmayıp fikri olan insan var" yazınız bana bunu Düşündürdü.

  YanıtlaSil
 8. Kadriye hanımın sözüne katılıyorum bende.
  "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz, ülkemizde malesef çok sayıda bilgisi olmayıp fikri olan insan var"

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum kelimesi ağır geliyor nedense illa fikir beyan ediliyor

   Sil
  2. Zamanla her şey düzelir inş...

   Sil
 9. Güzel bir konuya değinmişsiniz, teşekkür ediyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim ben teşekkür ederim yorum için :)

   Sil
 10. Ne güzel yazdınız haklısınız. Bir yanılma payı bırakmalı. Teşekkürler, anlamlı paylaşımınız için. Sevgilerimle...:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup bu güzel yorumu yazdığınız için ben teşekkür ederim, sevgiler😊

   Sil
 11. Guzel bir konuya deginmissiniz ellerinize sağlık
  http://nuriozzkan.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim tekrar beklerim. Blogunuza uğruyorum bende 😊

   Sil
 12. :) Awesome post!
  Great blog! I'm following you, follow back?
  http://omundodajesse.blogspot.pt/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks your sweet comments :)
   I'ım looking at your blog right now 😊

   Sil
 13. Alt metni okumadan bodoslama dalıyoruz bazı şeylere. Araştırmak cidden önemli, aslında bu bireye eğitim sistemi ile küçük yaşta aşılanmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ödevlerimizi bile ailemizin yaptığı düşünülünce eğitim sistemimiz bu bakış açısından baya uzak kalıyor malesef ama belki bir gün değişir neden olmasın :)

   Sil
 14. Benim de fazlasıyla hassas olduğum konuda yazınızı okumak iyi geldi.. Öyle kabulleneceksek bile bir durup soluklanmanın faydası büyük. Teşekkürler.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerlendirmek soluk almak gerçekten çok önemli okuyup güzel yorumu yazdığın için ben teşekkür ederim gene beklerim :)

   Sil